През изминалата седмица в класната стая реших да проведа забавна математическа дейност с моите първокласници. Целта? Да стимулирам тяхното творчество и математически умения, като им дам свободата да измислят задачи, използвайки числа, записани на дъската.
Започнах, като написах на дъската няколко произволни числа, например: 15, 8, 3, 7, 11, 19. След това обясних на учениците, че искам те да си представят, че са детективи, които решават мистерия. Тяхната задача беше да измислят колкото се може повече математически задачи (и да включат решенията им), включващи тези числа, сякаш са улики, водещи до разкриване на тайната.
Учениците се хванаха за работа със сериозен вид. Работеха самостоятелно, в началото малко несигурни, като идваха при мен да питат дали „може такава задача“. Отговарях им, че условието е да присъстват поне две от числата на дъската, а останалото е каквото пожелаят – да включват събиране и изваждане, сравняване, неизвестни – стига да могат да го решат!
Обикалях из стаята, наблюдавайки как обмислят, търсят решения и записват своите задачи.
Какво всъщност се случи? Чрез тази дейност видях ползи в:
Стимулиране на творческото мислене: Учениците бяха принудени да мислят извън стандартните рамки, за да измислят интересни и оригинални задачи.
Развитие на математически умения: Дейността затвърди знанията им по математика и им помогна да приложат тези знания в практически контекст.
Повишаване на мотивацията: Забавната и интерактивна форма на дейността стимулира интереса им към математиката.
Comments
Comments are closed.