50 игри и ледоразбивачи за дистанционно обучение – част 1

Няколко месеца от последната учебна година всички учители бяхме поставени пред предизвикателствата на дистанционното синхронно обучение. Често успешни, все пак нашите опити да бъдем ефективни не бяха така ефективни, както когато сме в клас със своите ученици. Все по-често се говори за дистанционно учене, а в тази дигитална среда възниква въпросът как да мотивираме и активизираме децата да учат.

Представям ви 50 идеи за игри, които не само ще ободрят атмосферата в онлайн среда, а и ще развиват важни умения на 21 век.

 

Дистанционното обучение оказва пагубно влияние върху психичното здраве на нашите ученици и влияе върху тяхното социално и емоционално обучение. Изчезват ежедневните взаимодействия на връстници и социални дейности като обяд или футболни мачове. Вместо това учениците са останали вкъщи, често прекарват часове на своите устройства и жадуват за общуване.

Ние учителите можем да използваме дейностите, предвидени по-долу, за да увеличам ангажираността и да се свържем  отново с учениците. Докато някои са идеални за подобряване на обучението, много от тях са насочени и към изграждане на общуване и психично здраве.

Тези дейности са чудесен начин за споделяне на ученически интереси и изграждане на връзки с останалите в класа.

Покажете и кажете: Помолете учениците да намерят обект, който да споделят с класа. Това е перфектен начин учениците да споделят своите интереси.

Ден на костюмите или шапките: Помолете учениците да се обличат като любимия си герой или да носят странна шапка. Учениците, които са срамежливи пред камерата, също биха предпочели да носят шапка или маска по време на видео чатове.

1 Истина и 2 лъжи: Вариант на класическата игра, помолете учениците да споделят 3 факти, като само един е истински. След това останалите от класа вдигат един пръст, ако смятат, че първото твърдение е вярно, два пръста, ако смятат, че второто твърдение, и три пръста за третото твърдение.

Познайте думата: Изпратете дума на ученик чрез лично съобщение. Ученикът изпълнява думата и класът се опитва да отгатне каква е тя. Ето един забавен списък с думи. Студентите могат също така да изпълнят своите искри, за да могат да се досещат.

Създайте видеоклип: Изпратете на учениците видеоклип, в който обяснявате свои интереси или ги показвате в действие. Например, обичате да печете? Покажете на учениците как да си направят любимата рецепта!

Flipgrid: Обичам Flipgrid! Това е онлайн платформа, за която съвсем скоро ще напиша статия). Създайте теми за вашия клас и накарайте учениците да изпращат видеоотговори. Видеоклиповете се модерират от учители, за да се създаде безопасна среда.

Увеличаване: Намерете снимка, която представлява ваша идея или интерес. Увеличете снимката и накарайте учениците да познаят какво е изобразено. Продължавайте да намалявате мащаба, докато не го разберат. Можете също така да накарате учениците да направят снимка на нещо от странен ъгъл или отблизо и да накарат класа да отгатне обекта.

20 въпроса: Накарайте учениците да се опитат да познаят герой от приказка, известна личност , като задават „да“ и „не“. (При по-големите ученици, може да записват въпросите в чата).

Текущи събития: Споделете новина или реално видео, свързано с ваш интерес. Редувайте се заедно с учениците – всеки ден някой да споделя видео или друг материал, свързан с неговите интереси. Например, ако се интересувате от космос, можете да споделите видео на скорошна мисия на НАСА.

Виртуални фонове: Помолете учениците да създадат виртуален фон по вълнуващото ги в момента. Това осигурява страхотна визуална информация, която да ви помогне да се обърнете към тяхната искра по време на сесията в клас.

Източник:

https://www.vivifystem.com/blog/2020/6/1/icebreakers-for-distance-learning