Погледнете новините в Twitter или отворете всеки вестник и ще намерите заглавия относно цифровизацията и влиянието на технологията върху работните места. Но вниманието твърде много се съсредоточава върху заплахите и разстройствата на цифровия свят и твърде малко върху истинския въпрос: необходимостта от революция в уменията. „Роботите идват“ вече не е заплахата на десетилетието, а по-скоро възможност за нашия живот.
Хората ще бъдат по-важни от всякога в бъдещето: 87% от работодателите планират да увеличат или поддържат броя на работните си места в резултат на автоматизацията, сочат последните проучвания на ManpowerGroup. Вместо да намаляват възможностите за заетост, организациите инвестират в цифрови технологии и автоматизация, прехвърляйки задачите на роботи и създавайки нови роли за човешката работна сила.
Макар че само 29% от задачите се изпълняват от машини днес, процентът се очаква да нарасне до повече от половината до следващата година.
Вярваме, че тази технологична промяна ще отключи нови възможности и ще позволи на хората да поемат по-смислена работа.
Историята ни казва, че всеки път, когато човечеството преживява индустриална революция, трябва да следва и революция в образованието, за да се осигури по-квалифицирана работна сила, която да се възползва от новите работни места. Очевидно е, че сега трябва да се извърши същия вид революция, за да се преодолее пропастта между онези, които имат необходимите умения, и тези, които ги нямат, за да може всеки да процъфтява в бъдещето на работата.
Ето защо обучимостта (learnability) – желанието и способността непрекъснато да придобиваш нови умения в по-бързи периоди – е една от определящите характеристики на Революцията на уменията.
В ситуация, в която се прогнозира, че 65% от децата, които започват училище тази година, ще вършат работа, която все още не съществува, обучението ще бъде от решаващо значение, за да се даде възможност на хората да учат, да забравят наученото и отново да учат през целия си живот.
Като за начало? Помогнете на младите хора да разберат какъв тип учащи са и им осигурете възможности за непрекъснато развитие на меките умения. Именно тези човешки умения като приспособимост, когнитивно мислене и съпричастност са все по-търсени, в ситуация, в която машините се доказват по-добре при рутинни задачи.
С по-дългата продължителност на живот, по-късното пенсиониране и промяна на уменията идва необходимостта да се учите, да печелите, да научите още, да кандидатствате, да учите, да печелите, да научите още, да печелите, да кандидатствате и т.н. Образованието не завършва след завършването. Хората от организации от всички сектори и на всички нива трябва да продължат да поддържат своята обучимост. Те трябва да се научат да практикуват нови умения в работата и да развиват човешките умения, които задвижват екипната работа, разгръщат потенциала на другите и разширяват използването на технологиите.
По материал от https://www.linkedin.com/
Comments
No comment yet.