Т. нар. “меме” (meme, среща се и с термина “демотиватор” ) е много разпространено в интернет. Какво представлява то? Кратка справка в wikipedia ни пояснява, че това е начин да се покаже, разкрие някаква идея в интернет. Обикновено на фона на подходяща за идеята снимка се пише и самата идея – главна нейна част с по-големи букви, така че да подчертае и замисъла на този, който я създава.
Самият факт, че може да се изпише идея, дава възможност на Меме да се използва и в образованието. В англоговорящи (и пишещи) сайтове вече има подобни меме-та. Например, чрез тях може да се изпишат правилата в класната стая – това може с един-два примера да направи учителят, а за домашна работа да постави на учениците задача да изработят сами правилата по същия начин. Подходящо е използването им за създаване и на забавни карти с таблицата за умножение, правила в българския език, особености при правопис. Невероятно много възможности децата сами да изработят нещо, което ще им помага при усвояването му.
Наскоро, в бързо развиващата се фейсбук група “Учители за учители”, имаше преизвикателство към колеги, да обмислят дейности за децата, които да извършват извън класната стая и то – с помощта на технологиите. Една от темите беше за безопасния път до училище. Примерите, които давам, са направени от мен, но съвсем спокойно може да се дават като задача на учениците – да снимат, а после да изпишат идея, правило, послание с помощта на Меме.
В момента в интернет има много сайтове – генератори на меме, в които съвсем лесно може да се създават подобни послания. Любимият ми такъв е http://www.memecenter.com/memebuilder, но има множество подобни. В тях има възможност да се сложи снимка от компютър и да се работи с нея.
Голямото предимство е, че меме-генератори има и за мобилни телефони/таблети, както за Андроид, така и за Win 8.1. Въпросните меме за безопасност на движението съм правила с приложения за Win 8.1Phone, но голямо разнообразие от програмки-генератори има и за Андроид.
ВНИМАНИЕ!!! Голяма част от готовите меме и картинките, които се използват може да не са подходящи за учениците. Съветът ми е – всяко приложение да бъде изпробвано от учител/родител, преди да бъде предоставено на децата.
О, Деси, какво хубаво приложенийце. И като че ли е лесно, тъкмо за мен. Благодаря!
Страхотно предложение, Деска! В e-Twinning lab на обучение с Arjana и Bart много такива генератори разучихме. Ще се поровя да изкарам още някой, но и това което предлагаш е предостатъчно. Правилата в класната стая с меме. Може и на английски за Englishclassroombg 🙂 Или мотивационни постери за стеничките, където ние сме героите…суперско! Корица на книга? Пословица, поговорка…бе,ще го вкараме мемето да ни говори правилно 🙂 Благодаря за поста!